Ciekawe miejsca



Akweny wodne (pot. Piaskownia)



Są ich dwa. Pierwszy, mniejszy służy za sezonowe, płatne kąpielisko z wypżycalnią rowerków wodnych i zapleczem gastronomicznym, z kolei drugi większy jest zarezerwowany dla wędkarzy, jednak wiele osób chodzi również tam się kąpać. W okresie letnim przyjeżdżają tu ludzie z całego województwa i nie tylko. Zbiorniki powstały poprzez wydobycie piasku, żwiru i grysu przez mieszczącą się nieopodal Kopalnię surowców mineralnych.




Parafia pw. św. Anny



Znajdują się tutaj zabytkowe Kościół neogotycki i kaplica cmentarna (pot. Kostnica), które zostały wpisane do Rejestru Dziedzictwa Narodowego oraz zbiorowa mogiła powstańców śląskich.




Przedszkole



Wbrew pozorom miejsce to ma ciekawą historię. Od początku lat 30 XX wieku funkcjonował tu klasztor Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa(dom św. Teresy). Od kwietnia 1932 roku służył on jako szkoła Gospodarstwa Domowecgo dla dziewcząt, a w porze wieczornej prowadzony był kurs dla kobiet. Uczono tam gotowania, cerowania i szycia. Już miesiąc po powstaniu ośrodka otwarte zostało przedszkole. Zapisano tam wtedy 45 dzieci od 4-6 lat. W klasztorze rezydowało 10 sióstr, które poza prowadzeniem ośrodka wychowawczo-religijnego zajmowały się również ambulatoryką osób chorych i starszych oraz ogrodnictwem. W okresie PRL-u wysiedlono klasztor, gdzie wprowadził się pewien milicjant z rodziną. Próbowano również zburzyć posąg św. Teresy umiejscowiony na budynku, lecz udało się go zachować po dziś dzień. Po przeminięciu okresu PRL-u budynek trafił w ręce państwa, które uczyniło z niego przedszkole.




Pomnik Powstańców śląskich



Jak sama nazwa mówi, pomnik ten został poświęcony powstańcom śląskim, którzy za przewodnictwem Alfonsa Zgrzebnioka (ps. Rakoczy) dzielnie, dumnie oraz nieustraszenie walczyli i umierali za sprawę w czasie powstania.




Staw "Wiązek"



Staw ten, choć niepozorny, jest bohaterem legend o Utopcach, które w naszych kręgach są bardzo znane. Jest to bowiem dom utopca i jego trech córek. Jest to jeden z naszych najważniejszych kulturowych obiektów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Utopcach i zaczytać się w jednej z legend, gorąco zachęcam do odwiedzenia podstrony poświęconej właśnie nim.




Przeprawa Dziergowice - Przewóz i stara karczma



Odra dzieli swym strumieniem dwie miejscowości: nasze Dziergowice oraz Przewóz. Powiada się iż od 1600 roku zaczęła funkcjonować tu przeprawa promowa. Około roku 1700 Tomasz Przewoźnik nabył od hrabiego Gaszyny ziemię. Pobierał on opłatę za przewóz, a ludzi dworu przewoził za darmo, lecz po paru latach również ona musiała uiszczać opłaty za małą wycieczkę na drugą stronę bezlitosnej i rwistej Odry. Można było również skorzystać z łodzi znajdującej się we flocie Przewoźników. Opłata w ostateczności obowiązywała wszystkich, lecz utrzymanie promu i łódki spoczywało na Przewoźniku, który dzierżawił je od 1880 roku. Rodzina mieszka po dziś dzień w Przewozie. Sama przeprawa funkcjonowała do lat 70 XX wieku. Podczas wojny został tu postawiony przez Rosjan most drewniany, który zawalił się w 1947 roku. Dziś miejsce to służy jako przeprawa dla czołgów oraz miejsce do wędkowania organizowania pikników i miejsce spotkań. Po obu stronach rzeki znajdują się altany wraz z tablicami informacyjnymi dla turystów. Podczas trwania "Spływu Pływadeł" Łączy się obie miejscowości dzięki mostowi pontonowemu. Przy Odrze znajdowała się również legendarna najstarsza z karczm stojąca nad Odrą, której właścicielem był Józef Grzesik. Ona również odgrywa dużą rolę w legendach o Utopcach. Niestety została zburzona, a działka, na której stała przebudowano na gospodarstwo.